дома Балкан Ердогановата тивка молитва ја претвора Аја Софија во џамија

Ердогановата тивка молитва ја претвора Аја Софија во џамија

532
0
АКЦИЈА

Ероган посвети молитва на душите кои ја оставиа Аја Софија во аманет, пренесува АП. Присутните ги повика да се придружат во тивката молитва и во себе да го исчитаат првиот стих на Куранот.

Молитвата ја опишал како тешка и емотивна, но и неверојатна и света, наведува АП.

Илјадници Турци од муслиманска вероисповест се молат веќе со години пред Аја Софија, барајќи истата да се претвори повторно во светилиште.

Муслимански свештеник по првпат по 85 години читаше куран внатре во Аја Софија во 2015. година

Оснивачот на секуларна Турција Кемал Ататурк ја претвори Аја Софија во музеј 1935. година

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here