дома Свет Црн список на УН заради кршењето на санкциите кон Северна Кореја

Црн список на УН заради кршењето на санкциите кон Северна Кореја

440
0
АКЦИЈА

Уединетите Нции ставиле на црн список 27 бродови, 21 компанија и еден бизнисмен кои се оптужени дека ги прекршиле меѓународните санкции уведени кон Северна Кореја заради нејзината нуклеарна програма.

Дипломатските извори не наведоа кои компании се во прашање, додавајќи дека тоа се досега најоштрите санкции воведени кон Северна Кореја во Советот на безбедност на УН.

УН и порано ги ставаше на црн список оние кои ги кршат санкциите кон Северна Кореја

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here