дома Свет Дојдено е времето да се состанат Путин и Трамп

Дојдено е времето да се состанат Путин и Трамп

442
0
АКЦИЈА

Американскиот предлог да се организира самит помеѓу Русија и САД е позитивен сигнал на Вашингтон. Дојде времето председателите на двете земји да седнат на преговарачка маса, рече во интервјуто за Ен-Би-Си рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов.

Во последниот телефонски разговор на лидерите на Русија и САД Владимир Путин и Доналд Трамп “разговарано е за можен состанок”.

“Било предложено да се организира самит. Сметам дека тоа е позитивен сигнал на САД, дека е дојдено времето председателите да седнат на преговарачка маса и разговараат за состојбата на односите и како да се стабилизира ситуацијата”, наведе Антонов.

Он исто така изрази разочарување со фактот дека Русија и САД немале самит во полн формат од летото 2017. година во Донганг, во Виетнам

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here