дома Балкан Потпишан договорот помеѓу Македонија и Грција за името

Потпишан договорот помеѓу Македонија и Грција за името

409
0
АКЦИЈА

Пред малку во Преспа беше потпишан договорот помеѓу Македонија и Грција за повеќедеценискиот спор за името на Р. Македонија. Премиерите на Грција и Македонија Алксис Ципрес и Зоран Заев и се обратија на јавноста обајцата потврдувајќи дека ова е голем историски исчекор за двете држави.

Премиерот Зоран Заев рече:Горди сме на овој наш договор. Горди сме зашто се обединивме околу решение на еден спор којшто не делеше, и избравме решение што не обединува. Сега, и нека биде така засекогаш.

Премиерот на Грција Алексис Ципрас рече: Со ова е постигнат голем исчекор кон напредокот во регионот и дека ова е позитивен пример како треба да се постапува со проблемите со кои се соочува регионот.

Меѓу присутните беа претсавниците на двете влади, претсавниците на Европската Унија Федерика Могерини и Јоханес Хан како и медиаторот при Обединатите Нации за решавање на спорот со името Метју Нимиц.

Се обрати и медијаторот Метју Нимиц на кого патем денс му е роденден и рече дека на своите блиски им рекол да не му купуваат никави подароци за роденденот бидејќи најголем подарок му подариле премиерите на Македонија и Грција со потпишувањето на договорот за спорот со името, прашање на кое Метју Нимиц му посвети скоро 30 години од својот живот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here